Antartikanın Keşfi

Spread the love

Antarktika’nın keşif süreci, MO 600-300 yıllarında Yunan filozofların dünya ile ilgili olarak ortaya koydukları simetri ve denge düşüncesi ile Batlamyus’un MS 2. yüzyılın ilk yarısında simetri ve denge için güneyde bir büyük toprak parçasının varlığına ikna olduğuna dair yazdıkları üzerine şekillenen ve yüzyıllarca süren Terra Australis’i arama çabaları ile başladı.

Güneydeki efsanevi kıtanın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra; ancak 1840’ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wflkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbunun tersine, Güney Kutbu nun olduğu yerde gerçekten büyük bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır. 14,4 milyon km2’lik yüzölçümüyle bu kıta neredeyse Afrika nın yarısı büyüklüğündedir.
Antarktika’ya ilk kimin ayak bastığı konusu tartışmalı olmakla birlikte; Avrupalı ve Amerikalı kâşiflerin Antarktika ile ilk doğrulanan karşılaşmasının 1820 yılında gerçekleştiği konusunda hemfikirdirler.
14 Aralık 191 de Norveçli kutup kâşifi Roald Amundsen, Whales Körfe- zi’nden başlayan ve Axel Heiberg Buzulu üzerinden devam eden bir rota kullanarak Coğrafi Güney Kutbu na ilk ulaşan kişi oldu.

Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir