Karnımız Neden Guruldar ?

Spread the love

Kimi zaman arkadaşlarla otururken, sessizlikte bazen birisinin karnı guruldar ve bu gülüşmelere neden olur. Sanki karnının içinde çalışan bir makine varmış gibi gürültü çıkartır. Genelde Karnımın acıktığını düşünmemize neden olan Karın guruldaması aslında Sadece acıkma ile alakalı değildir.

Mide kaslı bir yapıya sahiptir ve sindirimde çok çeşitli görevleri vardır. Sürekli olarak Kasılan, gevşeyen, hareket eden, çalkalanan ve sindiren bir organdır. Midemiz dolu olduğunda, tüm bu aktiviteler normal ilerler işlerini sürdürür. Ancak Midemiz Boş olduğunda da, kasılmalar devam eder.

Bu kasılma hareketleri devam ederken, mide duvarlarının birbirine sürtünmesi sonucunda ‘’Karın guruldaması’’ dediğimiz sesi duyarız. Bu bize, yemek yeme vaktinin geldiğini hatırlatan bir sinyalidir. Ancak uzun bir süre aç kaldığımızda, kas hareketleri azalır. Bunun nedeni vücudun açlık fazla girmesi ve sindirilmiş besinler yerine depo yağlarının kullanılmaya başlamasıdır.

karnımızın guruldaması diğer bir nedeni ise, Midemiz Boş olduğunda içine dolan havadır. Midenin hareketleri ile içinde bulunan kabarcıklarının da ileri geri hareket etmesi sonucu guruldama sesi ortaya çıkar.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir