Kaşif Bartolomeu Dias Kimdir ?

Spread the love

 

Bartolomeu Dias yaklaşık 1450 yılında Portekiz’in Algarve bölgesi doğan Portekizli denizci ve kaşif Dias’ın keşif gezilerinden önceki hayatı tam olarak bilinmemektedir. Afrika kıtasının güney ucu olan Cape Town, Güney Afrika Ümit Burnu’nu ilk kez gemiyle dolaşan kişidir.

Dias 1486’da Portekiz Kralı II. Joao’clan gizli tutulması gereken bir görev alır. Bu görev Afrika kıtasının en uç noktasına gitmek, burayı dolaşmak ve eğer mümkünse Hindistan’a kadar giderek bu deniz yolunu keşfetmektir. Kendisine bu görev için 3 gemi verildi.
Dönüş yolculuğunda, Fırtınalar Burnu’ nu buldu. 16 aylık bir yolculuk sonunda 1488’de Lizbon’a vardığında hem Hindistan’a gitmeyi sağlayacak deniz yolunu hem de Afrika kıyılarının o zamana kadar Avrupalıların bilmediği 2.250 km’lik bölümünü bulmuştu.
Kral II. Joao, yolculuğu sırasında fark etmeden Diaz’ın geçtiği buruna Ümit Burnu adını verdi. Dias 29 Mayıs 1 500’de Güney Afrika açıklarında kendi keşfi olan Ümit Burnu yakınlarında yakalandığı bir firtmada bütün mürettebatıyla birlikte ölmüştür.

Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir