Muskat Nedir ? Faydaları nelerdir

Spread the love

araştırmacı site

Hintceviziolarak da bilinir, Molucca Adası’nda yetiştirilen ve yaprak dökmeyen portakal ağıcına benzeyen Myristica fragrans bitkisinin tohumudur. Ağaç meyve vermeye yedinci yılda başlar ancak 90 yaşına kadar da meyve verir.

Bu ağacın meyvesinin içinden hem hintcevizi alınır hem de kabuğu öğütülerek hoş kokulu bir baharat elde edilir. Endonezya’da yetiştirilmektedir.

Tadı oldukça sert olduğundan en ince rendeden geçirilir. Zaten çoğunlukla rendelenmiş biçimde satılır. Tohumlar ise uçucu yağ, sabit yağ ve rezin taşımaktadır.Romalı filozof Pliny, birinci yüzyılda hintcevizinden bahsetmiştir.

Hindistan edebiyatında ise hintcevizinin ağız kokusuna, baş ağrısına ve soğuk algınlığına iyi geldiği söylemektedir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Serin, kuru ve karanlık yerlerde muhafaza edilmelidir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nerelerde kullanılabilir?

Yemek alanın da kullanım sağlanan muskat, genellikle baharat olarak kullanımını sürdürmektedir. Tadının tatlı olması ile birlikte tatlıların içinde de kullanılmaktadır. Hint mutfağında sıklıkla görülen muskat aynı zamanda iştah açıcılığı ile birlikte yemeklerde de kullanım sağlanmaktadır.

Bazı çorbalarda, sebze pürelerinde, köfte ve gratenlerde kullanılır. Antiseptik ve iştah açıcı özelliklerinin yanı sıra mideye ve kalbe de iyi gelir.

Ayrıca sebze yemeklerinde, tatlı hamur işlerinde, kekler, kurabiyeler ve çöreklerde kullanılır. Başta beşamel olmak üzere çeşitli soslara eklenir. Peynirli yiyeceklerle uyum sağlar.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

Muskat iştah açıcı özelliği ile birlikte aynı zaman sindirimin de kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Ağızda meydana gelen kokunun giderilmesine yardımcı olabilir. İdrar ve gaz söktürücüdür. Mide de ağrı yaşayanların sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Kokusu da sinirlerin yatışmasına yardımcı olabilir. Vücuda kuvvet vererek özel yaşantıda isteğin artmasına destekleyici olabilir.

Ancak muskatında kendine özgü yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden sıvı ile beraber alınan muskat daha sağlıklı olabilir. Günümüzde özel yaşantısı hakkında bir takım sorun yaşayanlara da yardımcı etkiler sağlayabilir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir