TARİHİN EN ESKİ İLK OYUNCAĞI

Spread the love

Tarihin En Eski İlk Oyuncağı

Tarihin Bilinen En Eski ilk oyuncak,oyuncak araba ; Oyuncaklar çocuklar için bir oyun, eğlenme ve oyalanma aracıdır. Yetişkinler tarafından çocuk oyunlarına yardımcı olmak için hazırlanmış eğlenceli çocuk oyun malzemeleridir. Oyuncaklar, genellikle yetişkin insanların kullandıkları eşyaların küçültülmüş minyatür şeklidir. Bisiklet, araba, bebek, telefon qibi birçok oyuncak hep gerçek hayatta büyükleri olan şeylerdir.

Oyuncağın tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Oyuncak alanında araştırma yapan arkeologlar. sosyolog ve tarihçilerin elde ettiği bilgilere göre, tarihin en eski oyuncağının M.Ö. 5 inci yüzyılda Mısır’da yapılan tahta atlar olduğu sanılıyordu. Son zamanlara kadar müzelerde yer alan verilere göre en eski oyuncak İskoçya ‘da bulunmuş dört bin yıldan daha eski taştan yapılmış toplar olarak kayıtlara geçmişti. Oysa dünyanın günümüze ulaşan en eski oyuncağı ve ilk oyuncak araba Mardin ‘in Kızıltepe ilçesinde bir höyükte yapılan kazılarda bulundu. Arkeologlar, pişmiş çamurdan yapılmış bir oyuncak araba buldular. Araştırmalar sonucunda çamurdan yapılmış oyuncak arabanın MÖ. 5500 ile 3000 li yıllara ait olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en eski oyuncak arabası olma unvanını taşıyan bu arkeolojik bulgu ayni zamanda dünyanın en eski oyuncağı unvanına sahip olmuştur.

Dünyanın ilk oyuncağı ve oyuncak arabası olduğu iddia edilen eser, Mardin Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Günümüz çocukları eğlenceli oyuncakları eskilerin el yapımı oyuncaklarından farklı olarak daha teknolojik ve tasarımları üzerinde daha çok düşünülmüş dizayn edilmiş oyuncaklar oluyor,daha gündelik hayata uygun yapılan ve çocukların oynarken öğrenmelerini kolaylaştıran oyuncaklar çok yaygın,çekici tom oyuncak araba,çekici oyuncak araba,transformers oyuncak araba,toyzz akülü araba lar gibi .

Günümüzde sağlıklı olan tahta araba kullanan çok az çocuk kalmıştır,ama hala hünerli ustaların elinden çıkan son derece sağlıklı ve bir o kadar da güzel tahta oyuncak arabaları günümüzde bulmak mümkün.

Tarihte yapılan keşifker ve kaşifleri merak ediyorsanız bu kategori tam size göre  ” İlk Kaşifler ve Keşifler


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir